DŘEVORUBECKÉ SLAVNOSTI


Ani v roce 2023 se Dřevorubecké slavnosti v Peci neuskutečnily.
Důvodem je stále probíhající výstavba obecní kanalizační sítě a z toho vyplývající rozsáhlá prostorová a dopravní omezení.


Pouťová tradice

Dřevorubecké slavnosti jsou spojené se Svatoprokopskou poutí a konají se vždy o červencovém svátečním víkendu. Historicky první slavnosti se uskutečnily v roce 2006 a navázaly tak na tradici poutí z minulých let. Od té doby si našly mnoho pravidelných návštěvníků z blízkého okolí i ze vzdálenějších míst České republiky.

Rychlost, přesnost, vytrvalost

Hlavní a divácky velice atraktivní akcí slavností se stala dovednostní soutěž dřevorubců "O pohár LST", při níž závodníci prochází několik disciplín, jako například směrové kácení, odvětvování, řezání ruční pilou a mnoho dalších.

Umění spolupráce 

Druhá, avšak neméně zajímavá soutěž, kterou příjíždí shlédnout návštěvníci slavností, je "Podčerchovská rozporka". Kočí se svými tažnými koňmi se zapřaženým kmenem projíždí trať, na které zdolává nejrůznější překážky, jako jsou kladina, brod, hodiny či slalom. 

Vždy něco nového

Organizátoři, jimiž jsou Obec Pec a mnoho dobrovolníků, každoročně připravují nové a nevšední akce, které souvisí s místní tradicí práce v lese. Jmenujme například výpal milíře na dřevěné uhlí (2009) nebo tavení železa (2012). Díky podpoře společností LST a.s. Trhanov a Lesy ČR s.p. se Dřevorubecké slavnosti staly jedinečnou akcí svého druhu v České republice.


© 2019 Pec pod Čerchovem All Rights Reserved. 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!